logo-samandehi
۲۳:۱۰:۰۷ - شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
48 تعداد بازدید چاپ خبر
شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان به کدام سو می رود ؟!
شهر اولین ها//با وجود گذشت حدود هشت ماه از تشکیل شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی خوزستان و در حالی که انتظار می رفت با عبرت گرفتن از تجربه ناموفق و وضعیت منفعل دوره پیشین این تشکل مردم نهاد، شبکه ای پویا و مبتنی بر مشارکت حداکثری سمن های خوزستان را شاهد باشیم اما […]

شهر اولین ها//با وجود گذشت حدود هشت ماه از تشکیل شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی خوزستان و در حالی که انتظار می رفت با عبرت گرفتن از تجربه ناموفق و وضعیت منفعل دوره پیشین این تشکل مردم نهاد، شبکه ای پویا و مبتنی بر مشارکت حداکثری سمن های خوزستان را شاهد باشیم اما اینگونه نبوده و به نظر می رسد رکود مهندسی شده سرانجام این تشکل را به جایی برساند که انحلال شبکه از گزینه های مدنظر شورایعالی شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان تلقی گردد.

اواخر زمستان سال گذشته و با برگزاری انتخابات شورای هماهنگی شبکه سمن های محیط زیستی استان خوزستان امیدها برای خاتمه یافتن دوره ناموفق و سراسر ابهام شبکه پیشین و تشکیل شبکه ای پویا و تخصصی با بهره گیری از مشارکت حداکثری کارشناسان و متخصصین حوزه سمنی محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان بار دیگر زنده گشت. امیدی که با گذشت زمان کم کم به یأس تبدیل شد و وضعیت کنونی شبکه را به جایی رسانده که فعالیت آن مبتنی بر اتخاذ تصمیمات غیراصولی و غیرمنطبق با اساسنامه صورت می پذیرد.

از آنجایی که در اساسنامه شبکه فعلی صراحتاٌ بر غیر دولتی، غیر انتقاعی و غیر سیاسی بودن این مجموعه تأکید شده و مجموعه اعضای این تشکل مردمی بایستی در این چهارچوب فعالیت نمایند، اما بی توجهی به این مبانی اولیه و اصولی با گذشت زمان به مرور رویکرد خود را نشان داده است. علاوه بر این گسست درونی شورای هماهنگی و مبهم بودن وضعیت فعالیت برخی اعضای آن بر رکود بیشتر این مجموعه افزوده است. این مهم تا جایی پیش رفته که زمزمه هایی مبنی بر خروج برخی اعضای شورای هماهنگی و اعمال تغییرات در نفرات این رکن مهم شبکه به گوش می رسد. هر چند عدم تفهیم و تبیین شرح وظایف اکثریت اعضای شورای هماهنگی و فقدان دستورالعمل اجرایی و چگونگی انجام وظیفه هر یک از اعضای این شورا بر سردرگمی آنان و اعمال تصمیماتی که عمدتاً از فردیت گرایی و تک محوری نشأت گرفته را به وضوح می توان مشاهده نمود.

از سویی دیگر عدم برنامه ریزی صحیح در برگزاری جلسات ماهانه شورای هماهنگی و نیز عدم برگزاری نشست های فصلی بر ناکارآمدی شورای هماهنگی افزوده است. ضمن اینکه در وضعیت کنونی نحوه اتخاذ تصمیمات و رویکرد کلی شبکه با کمترین نقش انگاری شورایعالی همراه بوده است و می توان گفت مهمترین رکن شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان به شیوه ای مهندسی شده به قهقرا برده شده است. با این وجود حضور ۴ عضو سمنی در شورای نظارت و داوری شبکه، فرصتی برای نظارت بهتر بر عملکرد شورای هماهنگی و ارائه گزارش به شورایعالی بشمار می رفت؛ اما ابهامات بسیار در عملکرد شورای هماهنگی، عدم شفافیت و اطلاع رسانی آنان در خصوص پاره ای از موضوعات و نیز عدم ارائه برخی مستندات به شورای نظارت موجب گردید تا تنظیم گزارش عملکرد مبهم شورای هماهنگی و ارائه آن به شورایعالی با هاله ای از ابهام مواجه گردد. هر چند در این میان عدم آگاهی برخی اعضای شورای نظارت و داوری به وظایف خود و به تبع آن ضعف در اجرای آنچه در اساسنامه بعهده شورای نظارت گذارده شده است موجب گردیده تا خلاء و ضعف نظارت و بازرسی در شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان بیش از پیش مشخص گردد.

وضعیت کمیته های تخصصی در شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان نیز آنچنان که انتظار می رفت نبوده و بلاتکلیفی دبیران این کمیته ها چگونگی فعالیت و اجرایی نمودن طرح و برنامه های مورد نظر در حوزه های تخصصی متبوع را با سردرگمی مواجه ساخته است. با این حال تعلل شورای هماهنگی در تهیه و تدوین آیین نامه فعالیت کمیته ها و ایجاد این بلاتکلیفی محرز گردیده تا شروع به کار کمیته ها و رویکرد هدفمند و تخصصی آنان به مسائل و مشکلات محیط زیستی استان حداقل در این دوره با چالشی جدی روبرو باشد.

با تمام این تفاسیر، نادیده انگاری نقش مهم و تأثیرگذار شورایعالی، عدم فعالیت برخی اعضای شورای هماهنگی، ضعف نظارت و بررسی عملکرد شورای هماهنگی و عدم ارائه گزارش عملکرد آن به شورایعالی از سوی شورای نظارت و داوری از یک سو و بلاتکلیفی کمیته های تخصصی و عدم تبیین شرح وظایف و نحوه فعالیت آنان از سوی شورای هماهنگی از سوی دیگر موجب گردیده تا شائبه های حکمفرمایی رکود مهندسی شده بر شبکه فعلی و اتخاذ تصمیماتی مبتنی بر فردیت گرایی پررنگ تر جلوه نماید. از اینرو تشکیل شورایعالی فوق العاده و بررسی شرایط انحلال شبکه یکی از گزینه های پیش روی برای گذار از قانون گریزی و عدم التزام به مفاد اساسنامه از سوی شورای هماهنگی خواهد بود.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  شبکه سمن های محیط زیستی خوزستان به کدام سو می رود ؟!


تبليغات